“Iga kodaniku tüütu kohustus on hoolida sellest, mis toimub tema ümber.”*

Eelmisel nädalal kirjutasin meeleavaldusest Päästame eesti metsad, seekord võtan teemaks meeleavalduse Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks. Facebookis saab lugeda, et “4. märtsil toimub Eesti Rahva Muuseumi Jakob Hurda saalis kontsert Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks. Kontserdil esinevad pärimusmuusikud ja muusikalised koosseisud, kes on pärimusmuusikast inspiratsiooni ning Eesti Rahvaluule Arhiivist abi saanud.

Kontserdil esinevad näiteks Trad.Attack, Mari Kalkun, Sander Mölder, Vabariigi pillimees Juhan Uppin, Maarja Nuut, Zetod, jutuvestja Piret Päär, Margus Põldsepp ja Lõõtsavägilased, Cätlin Mägi, Curly Strings, Lauri Õunapuu ja Johansonid.” Toetuskontsert on viis väljendada oma seisukohta poliitikutele ja teadusrahade jagajatele.

Hetkel on Eesti Kirjandusmuuseum ja sealne pärimuse varaait Eesti Rahvaluule Arhiiv väga keerulises olukorras. Kirjandusmuuseumi rahastus on aastaid olnud peamiselt projektipõhine, kus teadlased on pidanud visalt võitlema, et lisaks akadeemiliselt kõrgetasemelisele teadustööle tagada ka rahvaluule arhiivi järjepidev toimimine Eesti ühiskonna huvides – kultuuripärandi kogumine, hoidmine ja avalikkusele vahendamine uurimuste, andmebaaside ja väljaannete kaudu. 2020. aastal jäid toetuseta paljud Eesti teadusele olulised uurimissuunad, sealhulgas kõik Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Rahvaluule Arhiivi teadusprojektid. Juhtimaks tähelepanu Eesti teaduses tekkinud ummikseisule, tegi Eesti Kirjandusmuuseum koos teiste kultuurivaldkonna teadus- ja haridusasutustega jaanuari lõpus avaliku pöördumise Eesti teaduse ja Eesti uuringute rahastamise asjus. Pöördumist toetas 122 organisatsiooni ja kollektiivi. Eesti president tõi teaduse rahastamise väga halba olukorda välja ka oma aastapäevakõnes.

Meie kõik saame anda oma panuse sellega, et lähme 4. märtsil Tartusse ERM-i kontserdile!

Ma ei saa teha kõike head, mida maailm vajab, aga maailm vajab kõike head, mida ma suudan teha!
Ma ei saa teha kõike head, mida maailm vajab, aga maailm vajab kõike head, mida ma suudan teha!

Sel nädalal jagan laupäeval peetud Eesti Laulu valguses podcasti Keskkonnahoid on äge! osa nr 10, kus vestleme stilisti, laulukirjutaja ja disaineri Jana Hallasega. Teemade ring on väga lai alustades otse loomulikult moodsalt riietumisest lõpetades filosoofiliste inimeseks olemiste teemadega. Kirgliku inimesena ütleb Jana välja, mis ta mõtleb ja eks ju ainult niimoodi me maailma muudamegi, oma arvamust avaldades ja välja astudes ebaõigluse vastu. Mul on siiralt hea meel, et me õpime streikima ja oleme kodanikena järjest enam intelligentselt aktiivsed.

* Pealkirjaks on tsitaat kliima- ja energeetikaekspert Madis Vasseri videost, kus ta kutsub kõiki 21. märtsil kell 12:00 Tallinnasse Vabaduse väljakule ühismeeleavaldus “Päästame Eesti metsad!”, mille eesmärgiks on nõuda senise metsapoliitika muutmist.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga