Ilus hetk, mil vaatan tagasi. Ja siis edasi…

Algas aasta 2020 ja on paras aeg mõtiskleda, mis sai lõppenud 2019. aastal hästi tehtud, mida tahaks uude aastasse kaasa võtta ja mida täitsa maha jätta.

Ma ise olen mõne aasta jooksul toimunud muutuse üle tohutult õnnelik. Esiteks kirjutati aasta viimases kohalikus lehes Sõnumitooja, et Anija vallavalitsus ja kõik valla allasutused nagu kool, lasteaiad, kultuurikeskused ja noortekeskused hakkavad sellest aastast prügi korrektselt sorteerima. Ettevalmistused nii väli- kui siselahenduseks tehti aasta lõpus. Osaliselt sorteeriti loomulikult siiani ka, näiteks koolis ja lasteaedades on biolagunev ja papp-paber minu teada ka seni eraldi kogutud, nüüd aga lisandub pakendite eraldi kogumine. Mõnel pool aga hakatakse kõike, nii biolagunevat, pappi-paberit kui ka pakendeid, esimest korda eraldi koguma.

Teine vahva uudis oli, et viimastel aastatel on Kehras tegutsev Horizon Tselluloosi ja Paberi AS intensiivselt investeerinud puhtamasse keskkonda. Samuti keskenduvad nad taastuvatest energiaallikatest energia tootmisele. Täna töötab investeerimisprogramm jätkusuutlike pakendilahenduste tootmiseks, mis on korduvkasutatavad, taastuvad, biolagunevad ja kompostitavad. Need tooted hakkaksid asendama loodust saastavat plastpakendit. Horizon osaleb keskkonnaministeeriumi korraldataval 2019. aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte konkursil. Mind rõõmustab, et pürgitakse keskkonnasõbralikuma tegutsemise poole ja oma ettevõtmistega inspireeritakse ka teisi. Ise hakkasin lugema Gunter Pauli raamatut “Sinine majandus” ja mõtlen, et kui vaid head muutused toimuksid kiiremini…

Mind ennast inspireerib blogi kirjutamine ja podcastides (Keskkonnaraadio) inimestega vestlemine ja üldse kogu Let’s have fun saving the planet ehk Keskkonnahoid on äge! mõtteviisi avamine (ka minu enda jaoks) ja levitamine. Iga nädal blogisse mõtete kirjutamine paneb mind süsteemsemalt jälgima, mida hästi tehakse, milliseid edasiviivaid lahendusi kasutatakse ja kes on need inspireerivad keskkonnahoidu lihtsamaks tegevad inimesed. Keskkonnaraadios erinevate inimestega vesteldes saan ise tohutult inspiratsiooni. Sest kõigil on midagi põnevat jagada ja kõigilt on midagi õppida. Tunnen, et keskkonnasõbralike ideede ja lahenduste jagamine Facebookis ja Instagramis panustab samuti meie paremasse keskkonnahoidlikku tulevikku.

Mõned konkreetsed väikesed muudatused meie peres sel aastal: 1. pabertaskurätikute ja majapidamispaberi asendamine olemasolevate riidest rätikute, kangaste ja taskurätikutega, 2. (pappkarbis) tahkele šampoonile ja seebile üleminek; 3. pähklite ja seemnete pakendivabalt ostmine, siiani ostsime ettepakendatuid; 4. biolagunev hambaniit täidetavas klaasanumas ühekordsetes pakendites tavaliste hambaniitide asemel; 5. kohvioad, kakao ja suhkru ostame erinevaid sertifikaate jälgides (õiglane kaubandus, CO2 compensated, ökoloogiline); 6. oleme veidi suurendanud oma annetusi looma- ja keskkonnakaitse organisatsioonidele.

Aasta 2020 plaanid: 1. loen läbi Bea Johnsoni raamatu “Jäätmeteta kodu”; 2. jätkame kodu korrastamist, et meil oleksid kodus tõesti ainult need asjad, mida vajame ja mis rõõmu teevad (pluss muidugi raamatud); 3. loen läbi Gunter Pauli raamatu “Sinine majandus”; 4. uurin täpsemalt digireostuse kohta, aga praeguste teadmiste baasil loon korra oma meilikastides, loobun kõigist uudiskirjadest, mida ei loe, vaatan üle, mis fotod kõik pilvel on.

Imeline on, kui tõstame oma teadlikkust ja teeme ise päriselt niipalju, kui meie võimuses. Ja imeteldav on, kui leiame endas jõudu ka väljapoole kommunikeerida muutuste vajalikkust. Sest koos tehes on keskkonnahoid veel eriti äge! Imetlen tohutult näiteks Extinction Rebellioni, kliimanoori (Fridays For Future), Eesti Metsa Abiks ja teisi aktiviste, sest nende tegevus on tulevikku suunatud ja tohutult suure väärtusega. Ja eriti, kuna väljapoole kommunikeerimine on tihti väga raske, sest nagu Valdur Mikita intervjuus Hedvig Hansonile ütles: “Inimesed tajuvad väga selgesti, et kui sa avalikult sõna võtad, siis varem või hiljem lömastatakse sind nagu lutikas. Miks? Sest läbi aegade on olnud tõel läbivalt üks ebasümpaatne tunnusjoon: selle maailma vägevate jaoks on tõde enamasti äärmiselt ebameeldiv. Mis siis üle jääb? – vaikida. Ja kuna targad ei räägi, täitub eeter vähehaaval aherainega – tigeduse, rumaluse ja käsitamatu mõttepudruga. Sealt ei tule enam midagi läbi ja maailm jätkab vanaviisi, mingit muutust ei tule. Sõnavabadusest on saanud täielik sõnast vabanemine ja keegi ei tea enam, mis sellise maailmaga õieti peale hakata.” Aga meie planeet Maa, meie keskkond on seda väärt, et isegi kui ei julge tähelepanu juhtida erinevate keskkonda hoidvate muutuste tegemise vajalikkusele, siis teeksime seda ikka. Kõik väikesed muutused kokku annavadki suure. “Me ise ei saa võib-olla teha ära kogu head, mida maailm vajab, aga maailm vajab kogu head, mida ise suudame ära teha.” Jana Stanfield

“Ma ei saa ise teha kõike head, mida maailm vajab, aga maailm vajab kõike head, mida ma ise saan teha.” Jana Stanfield

Jagan ka uut Keskkonnaraadio – Keskkonnahoid on äge! podcasti, mille külaliseks oli Kaia Tammekänd. Enda kohta ütleb Kaia niimoodi: “Olen Kaia Tammekänd. Rõõm Sinuga tutvuda. Nii põnev on see, kuidas meil on elu jooksul võimalus järjest enam teadlikuks saada maailmast ja iseendast, oma olemusest ning teistest inimestest ning nende olemusest ja seeläbi meie ühisest koosloomisest. Mina olen ääretult tänulik, et Fariša on minu teadlikkust keskkonnahoiust nii palju avardanud. Nii oluline on see, et keegi läheb ees ja näitab teed, et teised saaksid kergusega järgneda.” Kaia on imekaunis särav inimene, kes rõõmustab oma kohalolekuga kõiki ruumis viibijaid. Ka keskkonnasõbralikest valikutest rääkis Kaia just õppimise võtmes. Meie kõigi eesmärk on jõuda ebateadlikust ebakompetentsusest, kus me ei tea, et me ei tea, ebateadlikku kompetentsusesse, kus me teadlikult keskendumata teame ja oskame vajadusel oma harjumusi muutnud. Aitäh, Kaia, nii põneva vestluse ja inspireerivate mõtete eest! Uude aastasse on hea kaasa võtta teadmine, et me ise olemegi iseenda ja oma elu loojad ja me ise mõjutame iseenda keskkonda oma valikutega.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga