Let’s have fun to save the planet?

Miks just selline pealkiri? Kohe räägin.

Mõni päev tagasi lugesin youtuber MrBeasti algatusest #teamtrees. Eesmärk on istutada üle maailma 20 miljonit puud, annetamine selleks kestab 1. jaanuarini 2020. Algas see nii, et internet kutsus youtuberi MrBeasti üles istutama 20 miljonit puud tähistamaks 20 miljoni jälgija täitumist tema lehel. Oma jälgijate soovitusel ühines ta youtuber Mark Roberiga, kellega koos ehitasid nad kampaaniat 5 kuud ja tulid avalikkuse ette 25.oktoobril. Nende eesmärk on istutada puud kõigile kontinentidele, mille nimi ei ole Antarktika! (Puud istutab The Arbor Tree Foundation umbes kahe aasta jooksul pärast annetuse lõppu.) Ja igaühel meist on võimalik aidata puid istutada annetades vastavalt oma soovile ja võimalustele.

Mu abikaasa Meelise nimel annetas tema vend sada puud, mispeale uurisime annetajate nimekirja. Ikka põnev, et kui palju on keegi annetanud, kas on kuulsaid nimesid. Elon Musk on annetanud 1 miljon puud! Mispeale Tobi Lutke tundus tahtvat härra Muski üle trumbata ning annetas 1 miljon ja 1 puud! See oli hetk, mil mõistsin, et muidugi, me ju tahame, et oleks lõbus, äge, vahva, mänguline, hea olla. Ja siin oli ehe näide, kuidas head tehes saab kildu visata.

Vaadeldes, mõtiskledes ja kirjutades suunan tähelepanu ainult lahendustele. Alati mõnd teemat vaadeldes küsin kuidas saab, sest meie aju annab vastuse täpselt sellele küsimusele, mille talle esitame. Ja mida asjalikumat vastust soovime, seda rohkem võiks oma küsimust lihvida. Samuti on iga katse mingit konkreetset olukorda lahendada ja parandada, tulla välja keskkonnasõbralikumate lahendustega, kiitust väärt. Isegi kui muutus tundub olevat esialgsel vaatlusel imepisike. Ja nii uskumatu kui see ka näib, meie igaühe iga panus loeb. Väikesed muutused kokku annavad suure muutuse. Teisalt on loomulikult ülioluline, et tekiksid suuremad ja süsteemsemad muutused. Aga kõiki muutusi, ka suurte korporatsioonide omi, juhivad inimesed. Kõik me oleme inimesed. Ja me kunagi ei tea, keda võime oma eeskujuga innustada ja inspireerida.

Minu unistus on mõtteviis, kus iga keskkonda arvestav valik, iga annetus, iga otsus, iga muutus meid ennast rõõmustab ja inspireerib. Eluviis, kus naudime oma panuse andmist selleks, et meie keskkonda hoida ja kaitsta ja muuta paremaks. Et saaksime Robin Sharma küsimusele: “Are you leaving the world a better place than you found it?” ehk tõlkes “Kas jätad maailma parema kohana kui see oli?” vastata igaüks jaatavalt.

Käisin laupäeval Pärnu rannas jooksmas ja seal jõudis minuni hästi selgelt, et inglisekeelne väljend “having fun” kirjeldab ellujäämise nimel mitte võitlema pidava inimese olemise soovi suurepäraselt. Sealsamas on kõikjal järjest enam häid, kasulikke ja ettevaatavaid maailmas paremaks kohaks muuta soovivaid algatusi. Algatusi, millega võimalus kaasa minna hea tundega. Ükskõik, kui halb on maailma/planeedi olukord, kurvastamine ja masendunud olek ei aita. Me inimestena toimime kordades paremini, kui tunneme end hästi.

See mõttekäik andiski tõuke Let’s have fun saving the planet ehk eesti keeles Teeme maailma paremaks rõõmsalt loomiseks! Minu soov on aidata levitada planeedi praegust olukorda paremaks tegevaid ideid, ettepanekuid, soovitusi, nõuandeid, algatusi ja projekte. Olukorra tõsidust oleme teadvustanud, nüüd on vaja tegutseda. Ja selleks, et tegutseda, on vaja teada, mida teha. Ja hea ning lootusrikas meeleolu aitab õnnestumisele kaasa. Tahangi ühendada inimese ürgse soovi mängida, olla õnnelik, nautida elu meie igapäevaste valikute keskkonnahoidlikuks tegemisega. Sest see on äge! See on fun!

Foto: Kirke Raidmets. Eestimaa Looduse Fondi talgud on üks viis anda oma panus ökosüsteemide kaitsesse.

Aga kes ma ise olen? Sellest juba järgmine kord.

Avaldas Farišta

Olen Farištamo Eller. Minu kirg on olnud pikka aega muusika. Nüüd on sellele lisandunud keskkonna teemad. Alustasin blogi ja podcasti, et inspireerida meid kõiki tegema keskkonnasõbralikumaid valikuid iga päev! Ja olema enda parimaga rahul. Sest parim muutub iga päevaga paremaks.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga