Suve veedame kõik Viljandis…

Küll on mõnus kleidi väel õue lipata, rattaga järve ääres käia, lastega vees solistada, peenralt kõiksugu salatilisi nosida ja turult värsket kraami koju tuua. Suvine suvi on maailma parim!

Naudin tohutult suvist lihtsalt olemist ja seetõttu hakkab vist eriti silma see, mis ei ole ilus ja ei ole lahe. Ja ma loomulikult ei saa vaiki olla.

Palun teeme nii, et me ei viska suitsukonisid maha! Mitte ühtki koni mitte kuhugi mujale kui prügikasti. Sest „1 koni võib reostada kuni 500 liitrit puhast vett“ ja juba ühe liitri vee reostamine on liiga palju. „Paljud suitsetajad ei varjagi, et nad konid maha või auto aknast välja viskavad, seda tehakse üle maailma sekundis 137 000 korda!“ Üldse on sigaretikonid üks jube prügi liik, sest neid on nii palju ja sest väga paljud veel ei teadvusta endale, et tegemist on loodust kahjustava ja meie endi elukeskkonda reostava pisikese asjakesega. Pikemalt võib lugeda näiteks siit. Lastega järve ääres on nii tore, aga siis vaatab muru seest vastu sigaretikoni, või vaatab ta liiva pealt või liiva seest… Sigaretikonide jaoks tuleb kaasas kanda topsikest, kuhu need sisse koguda. Näiteks seda (täiesti omaalgatuslikult reklaamin neid).

Ja teine asi, mis mind tohutult häirib, on plasttopsid ja kõrred, mis laste ja täiskasvanute käes mulle muudkui vastu jalutavad. Ja loomulikult – mis on mõnusam kui kuumal suvepäeval jahedat jooki libistada, mida justkui muuseas kaasa haarata mõnest putkast või kohvikust, eks? Me peamegi vett jooma ja ka mõnusad jahedad joogidki on omal kohal. Aga selleks kanname kaasas oma joogipudelit, mida täidame veekraanidest ja pistame kotti ka oma joogitopsi, millesse need mõnusad jahedad joogid omale kaasa osta! Ei ole vaja maailma prügi juurde aidata tekitada, oma raha eest ka veel.

“Suurim oht meie tulevikule on apaatsus.” Jane Goodall

Paar päeva tagasi vestlesin oma nelja aastasega ja küsisin, et mida peaks tegema, et ta ei tahaks osta selliseid asju, mida tegelikult vaja ei ole. Rääkisime üllatusmunadest ja muust pisikesest tühi-tähist, mis toob rõõmu ainult hetkeks ja pärast on lihtsalt rämps, mis jääb ette ja mida peab pidevalt koristama. Ta nimetas kaks asja: esiteks peavad ema ja isa ja vanavanemad talle ütlema, et ei ostaks neid asju. Ja teiseks ei peaks neid olema poes müügil. Täiesti nõus! Aga on ka veel kolmas võimalus, mida ma ise harjutan ja jõudumööda oma lapselegi tutvustan – võib täitsa ise otsustada teha teistsugune valik ja mitte aidata kaasa prügi tekitamisele!

Loodan väga, et minu emotsionaalne eneseväljendus aitab kaasa mõne prügi vähem tekitamisele. Ja naudime suve!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga