Vaikuse võlu

Käes on ilus aeg, mil räägime palju hoolimisest, kallite inimestega koos olemisest, üksteise aitamisest. Samas on suurel osal tohutult palju pinget kogu “jõulutralliga”. Miks? Ja kuidas selle keskkonnast hoolimisega kogu selles “jõulumöllus” veel on?

Olen viimastel päevadel sattunud mitmeid jõululaule kuulma ja oma ette sõnade üle mõtisklema. Lauludes räägitakse palju kingimägedest, kinginimekirjast jõuluvanale, laste rõõmust kinkide üle, ootusärevusest kinke oodates… Miks füüsiliste kinkide (kingimägede) saamist ja kinkide tegemist nii oluliseks peetakse? Kas asjad teevad meid siis päriselt õnnelikuks? Kui minu käest küsida, mis mind õnnelikuks teeb, siis kõigepealt nimetaksin iseendaga veedetud kvaliteetaega, lähedastega koos olemist, matkamist, lugemist, sõpradega naermist, muusikat ja nõnda edasi. Kuid mitte ühtki füüsilist asja ma oma nimekirjast ei leia. Siiski – olin õnnelik, kui eelmisel aastal jõuluvanalt teise ringi suusad sain. Aga selle olin jõuluvanaga pikalt ette läbi rääkinud. Arvan, et asjad teevad päriselt rõõmu siis, kui neid tõesti tahame ja pikalt kasutame. Kui aga uus asi ainult saamise hetkel rõõmu teeb, siis on tegu endale emotsiooni ostmisega asja hinnaga. Ja sellisel juhul võiks läbi mõelda, ehk saab seda emotsiooni ka kuidagi teisiti endale tekitada asja endale ostmata. (Kindlasti ei räägi ma siin abivajajaist.)

Kindlasti on meil võimalik lahendada kõigi kinkimiste soovid kinkides näiteks kontserdipiletid, tehes sõbra nimel annetus südamelähedasele organisatsioonile, minnes koos matkale, või spasse, kokates koos head süüa. Võimalusi on väga palju erinevaid. Ja nõnda oleme kohe eos ka keskkonnasõbralikud, sest me ei tarbi asju ja ei tooda prügi. Ja tõsiselt kinke nautida loomulikult!

Mulle meeldis Merilin Tamme mõttekäik Keskkonnaraadios Keskkonnahoid on äge!, kus ta ütleb, et vaikus on ressurss. Ja et vaikuses on tema jaoks kõik vastused olemas. Ja et tegelikult on vaikuses meie kõigi jaoks vastused olemas. Peab vaid oskama kuulata. Ja seda soovingi meile kõigile jõulukuuks – oskust vaikus üles leida, vaikust kuulata, ja vaikust nautida. Ja lihtsalt olla. Terapeut Marisa Peeri loengust jäi meelde mõttekäis, et me oleme human beings, mitte human doings. Eesti keeles: oleme inimolijad, mitte inimtegutsejad. Laskem siis endal jõulukuul vahel lihtsalt olla. Ja nautigem iga oma keskkonnasõbralikku valikut! Ja nii on keskkonnahoid alati äge!

Vahepeal tuli Kehras imeilus kohev lumi maha. Ja sulas ära ka. Aga esimene advent ja päkapikud tulid valge lumevaibaga. Õnnelik olemiseks pole palju vaja.

Veel palju teisi ja erinevaid mõtteid, mida ja kuidas teha, et me kõik naudiksime keskkonnasõbralikku mõtteviisi, uurin ja arutlen vahvate külalistega podcastis Keskkonnaraadio – Keskkonnahoid on äge!. See on leitav aadressil: https://soundcloud.com/lethavefunsavingtheplanet/.

Jõulude ajal on lauad toidust lookas, jah? Järgmine kord sellest!

Avaldas Farišta

Olen Farištamo Eller. Minu kirg on olnud pikka aega muusika. Nüüd on sellele lisandunud keskkonna teemad. Alustasin blogi ja podcasti, et inspireerida meid kõiki tegema keskkonnasõbralikumaid valikuid iga päev! Ja olema enda parimaga rahul. Sest parim muutub iga päevaga paremaks.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga